Ziņa
“Talantu attīstības nometne – 2” norisinājās Valkā no šī gada 22. līdz 27. oktobrim. Nometni organizēja LU ESF projekta 8.3.2.1./16/I/002 “Nacionāla un starptautiska mēroga pasākumu īstenošana izglītojamo talantu attīstībai” ietvaros.
Nometnē piedalījās trīsdesmit 9.-12. klašu meitenes no vairākām Latvijas skolām, kuras, mācoties skolā, ir uzrādījušas augstus sasniegumus fizikā, matemātikā vai programmēšanā. Nometnes organizēšanas mērķis bija sekmēt meiteņu sasniegumus STEM (īpaši fizikā un matemātikā) jomā, kā arī sniegt emocionālo un psiholoģisko atbalstu meiteņu pašefektivitātes un pašpārliecības paaugstināšanai un piederības sajūtas veicināšanai zinātnei.
Projekta vadītāja Gunta Kraģe, LU Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes docente un Reģionālā centra direktore, augsti novērtē iespēju talantīgām meitenēm nometnē papildus iegūt jaunas zināšanas un prasmes, kas būs noderīgas turpmākajā mācību procesā, pietuvināties zinātnei, piedaloties eksperimentos, iepazīties ar citu skolu meitenēm, kurām ir augsti rezultāti STEM priekšmetos, veidot jaunus kontaktus. “Viss kopums noteikti paplašinās meitenēm redzesloku un radīs ierosmi turpmākajiem mērķiem,” uzsver Kraģe.
Nometnes vadītāja Anda Kušķe, Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas direktores vietniece un datorikas skolotāja, ir gandarīta par nometnes norisi un pārliecināta, ka valsts līmenī būtu jāsniedz aktīvs atbalsts talantīgiem skolēniem arī turpmāk.
Nometnes laikā meitenēm tika piedāvātas daudzveidīgas aktivitātes: nodarbības fizikā, matemātikā un programmēšanā, karjeras izglītībā, dejošanā un teātra mākslā. Tika organizēta ekskursija uz Cēsu Kosmosa izziņas centru, kā arī meitenes piedalījās meistardarbnīcā kopā ar Veselīgu našķu radītavu “Labas saknes”. Kopā nometnes nodarbību organizēšanā piedalījās 14 pedagogi. Kā lielāko ieguvumu dalībnieces atzīmēja praktiskās nodarbības fizikā, matemātikā un programmēšanā.
- Fizikas nodarbībās ar meitenēm kopīgi darbojās Valdis Jērums, Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas fizikas skolotājs, un Eero Uustalu, Igaunijas fizikas speciālists un mentors, kas nodrošina arī topošo fizikas skolotāju izglītošanu Tartu Universitātē (Igaunija) fizikas eksperimentu veikšanai skolās, (www.fyysika.ee/opikojad).
- Matemātikas nodarbībās ar meitenēm strādāja Petr Gabuniia, Rīgas Tehniskās universitātes datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes students, piedalījies vairākās starptautiskās olimpiādēs un guvis augstus novērtējumus Norvēģijā, Japānā, Īslandē, Somijā u.c.
- Programmēšanā nodarbības meitenēm vadīja Raivis Ieviņš, Pirmās programmēšanas skolas dibinātājs, programmēšanas un informātikas skolotājs, kurš sagatavo talantīgus skolēnus valsts mēroga un starptautiskajām olimpiādēm.
Dalībnieces kā pozitīvu ieguvumu minēja jauniedibinātos kontaktus. “Bija ļoti interesanti un izglītojoši! Visvairāk patika, ar kādu entuziasmu un aizrautību tika sniegta informācija un, ka mēs tikām iesaistīti. Forši, ka varēja brīvi uzdot jautājumus, bija reāli piemēri un nodarbības praktiskā daļa, kurā bija iespēja ne tikai kautko izdarīt, bet arī padomāt. Viss bija izcili!” uzsver viena no dalībniecēm.
Tāpat dalībnieces novērtē iespēju darboties praktiski. Kā atminas viena no dalībniecēm: “jaunas formulas, vārdi.. Patika veikt eksperimentu ar naglu un stiepli un izpētīt ierīces, uzzinot kam tās domātas. Daudz jaunu lietu!”
Nometnes dalībnieces jau iepriekšējā mācību gadā uzsāka apmeklēt LU ekspertu organizētās nodarbības fizikā, ko vada Ludmila Belogrudova (LU Fizikas izglītības pētniecības katedras zinātniskā asistente) un Elīna Pavlovska (Teorētiskās fizikas katedras vecākā eksperte), matemātikā Ilmārs Štolcers (Olimpiāžu matemātikas skolotājs, kas sagatavo talantīgus skolēnus starptautiskajām matemātikas olimpiādēm) un programmēšanā Raivis Ieviņš (Pirmās programmēšanas skolas dibinātājs un skolotājs, kas sagatavo skolēnus starptautiskajām olimpiādēm programmēšanā), kā arī piedalījās psiholoģiskās nodarbībās, ko nodrošina Dace Medne (sertificēta psiholoģe, pedagoģe un Liepājas Universitātes rektore). Tāpat šī gada jūnija mēnesī notika pirmā nometne “Talantu attīstības nometne” meitenēm.
Projekta ietvaros paredzēts turpināt nodarbības fizikā, matemātikā un programmēšanā 9.-12. klases meitenēm un sniegt psiholoģisko atbalstu līdz šī gada novembra beigām.
ESF projekta 8.3.2.1./16/I/002 NACIONĀLA UN STARPTAUTISKA MĒROGA PASĀKUMU ĪSTENOŠANA IZGLĪTOJAMO TALANTU ATTĪSTĪBAI ietvaros LU īsteno projektus „Metodikas atbalsta programmas (attālinātajām mācībām) izstrāde un aprobācija”, „Metodikas atbalsta programmas (psiholoģiskajam atbalstam) izstrāde un aprobācija”, „Metodikas atbalsta programmas (nometnēm) izstrāde un aprobācija.”
Projekta mērķis ir nodrošināt nacionāla un starptautiska mēroga atbalsta pasākumu kopumu, lai veicinātu vispārējas izglītības iestāžu izglītojamo individuālo kompetenču un talantu attīstību.
Pilotprojekta īstenošanā piedalās sešas izglītības iestādes no 2021./2022. mācību gada: Cēsu Valsts ģimnāzija, Daugavpils tehnoloģiju vidusskola/licejs, Rīgas Valsts 1.ģimnāzija, Rīgas Valsts klasiskā ģimnāzija, RTU Inženierzinātņu vidusskola, Valmieras Valsts ģimnāzija.