Ziņa
„Tas būs savā ziņā vēsturisks pasākums,” rezumē viens no projekta priekšsēdētājiem, Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (LU KPMI) direktors, profesors Mārcis Leja. Pasaules Veselības organizācijas Starptautiskās Vēža pētniecības aģentūras (IARC/WHO), Eiropas Vēža institūtu organizācijas (OECI) un ERASMUS Universitātes Medicīnas centra (EMC) pārstāvji pēc Latvijā veiktās ekspertīzes iepazīstinās ar rekomendācijām, lai veidotu, uzlabotu un nodrošinātu vienlīdz kvalitatīvu un visiem pacientiem vienādi pieejamu vēža pacientu aprūpi visā Latvijā.
Ikviens interesents aicināts apmeklēt konferences publisko daļu 9. martā Latvijas Universitātes Lielajā aulā, Raiņa bulvārī 19, Rīgā, plkst.9.00–12.30. Lai pieteiktos, interesenti aicināti reģistrēties: ej.uz/konference_9_marts Ikviens reģistrētais dalībnieks, kurš apmeklēs konferenci klātienē, saņems elektronisku apliecību par dalību.
Ekspertu ziņojums aptvers ļoti plašu jomu. Projekta ekspertīze ir sadalīta trijās daļās – vēža skrīnings, vēža reģistrs un visaptverošu vēža centru un vēža aprūpes tīkla izveide. Taču ziņojumā ir iekļautas arī rekomendācijas, kuras īstenojot, nākotnē labāk sekmētos arī, piemēram, modernā diagnostika, molekulārie konsīliji un citi saistītie procesi.
“Liela nozīme ir arī tam, ka darba grupās ir iesaistīti, mūsuprāt, pasaules labākie eksperti, kuriem ir atbilstoša pieredze, zināšanas un viedoklis. Šajā gadījumā tā būs iespēja apmainīties ar viedokļiem, turklāt ne tikai ar speciālistiem un ierēdņiem, bet arī sabiedrības un pacientu pārstāvjiem, kuri nav bijuši klāt projekta īstenošanas procesā,” uzsver Mārcis Leja.
Starp konferences viesiem no ekspertu puses klātesoši būs projekta vadītājs, Starptautiskās Vēža pētniecības aģentūras zinātnieks Andrē Karvalju (Andre Carvalho), Eiropas Vēža institūtu organizācijas kvalitātes un akreditācijas direktors Saimons Obersts (Simon Oberst) un Erasmus Universitātes Medicīnas centra profesore Īrisa Lansdorpa-Fohelāra (Iris Lansdorp-Vogelaar), kas ir eksperte vēža skrīninga izmaksu un efektivitātes modelēšanas jomā. Tāpat konferencē būs pārstāvēti projekta finansētāja – Eiropas komisijas Strukturālo reformu atbalsta ģenerāldirektorāta (DG REFORM) – un Eiropas Komisijas Latvijā pārstāvji.
„Īstenotais projekts ir unikāla IARC, EK, DG REFORM un Latvijas un Slovākijas Veselības ministriju partnerība, kuras mērķi saskan ar Eiropas Vēža uzveikšanas plānu – nodrošināt piekļuvi kvalitatīvi un labi organizētam vēža skrīningam vairāk nekā 90% Eiropas iedzīvotāju,” projektu komentē tā vadītājs Andrē Karvalju.
Vadoties pēc starptautisko ekspertu ieteikuma, tika izveidota projekta Pārraudzības komiteja (Steering Committee), kuras sastāvā iesaistījās Veselības ministrijas, Izglītības un zinātnes ministrijas, Finanšu ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un to pakļautības iestāžu pārstāvji, kā arī pacientu un citu institūciju pārstāvji. Pārraudzības komiteju vada veselības ministre Līga Meņģelsone.
Projekta aktivitātes izvirzītas atbilstoši stratēģiskajiem Eiropas Komisijas dokumentiem 2021.–2027. gadam: EK Vēža uzveikšanas plānam (izstrādātas DG SANTE pārraudzībā) un EK Vēža misijas rekomendācijām (izstrādātas DG Research & Innovation pārraudzībā).
Starp īstenotā projekta prioritātēm ir Eiropas Vēža uzveikšanas plāna uzdevumi optimizēt esošās skrīninga programmas, kā arī attīstīt jaunas pieejas, veidot visaptverošus vēža centrus, kam jābūt savā starpā tīklotiem Eiropas līmenī, attīstīt visaptverošu vēža infrastruktūru un izveidot un attīstīt labi funkcionējošu vēža reģistru, kas 2022. gadā tika noteikta par Latvijas prioritāti.
Projekts “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā” (Improving cancer care coordination and screening in Latvia and Slovakia – ICCCS) Latvijā norisinās kopš 2022. gada sākuma pēc LU KPMI iniciatīvas. Projekta vadībā ir LU KPMI direktors, profesors Mārcis Leja un Valsts prezidenta padomnieks viedajās tehnoloģijās Rolands Lappuķe. Projekta vadības modeli apstiprināja Veselības un Finanšu ministrijas.
Informatīvs skaidrojums organizāciju saīsinājumiem:
Eiropas Vēža institūtu organizācija – OECI jeb Organisation of European Cancer Institutes,
(Pasaules Veselības organizācijas) Starptautiskās Vēža pētniecības aģentūra – IARC/WHO jeb International Agency for Research on Cancer of the World Health Organisation,
ERASMUS Universitātes Medicīnas centrs – EMC jeb Erasmus university Medical Center,
Eiropas komisijas Strukturālo reformu atbalsta ģenerāldirektorāts – DG REFORM jeb The Directorate-General for Structural Reform Support
Projekta norisi atbalsta Eiropas Savienības Tehniskā atbalsta instruments (TAI) un ir veikts sadarbībā ar Eiropas Komisijas Strukturālo reformu atbalsta ģenerāldirektorātu (DG REFORM).