Ziņa
2022. gada 18. oktobrī Latvijas Universitātes (LU) Astronomiskajai observatorijai aprit 100 gadi. Par godu šim notikumam LU Muzejā 17. oktobrī klātienē tika atklāta virtuālā izstāde.
Izstādē “Latvijas Universitātes Astronomiskās observatorijas 100 gadi 100 fotogrāfijās” katru simtgades gadu raksturo kāds zīmīgs notikums. No muzeja bagātīgās Frīdriha Candera un Latvijas astronomijas vēstures kolekcijas un citiem avotiem izvēlēts atbilstošs attēls. Teksts un attēli veido Astronomiskās observatorijas hroniku 100 gadu garumā.
Šos 100 gadus var iedalīt trīs laika posmos, kad astronomi dažādos veidos izzināja Visumu, sākot ar tīri praktiskiem uzdevumiem precīzā laika noteikšanai un beidzot ar tālu zvaigžņu izpēti. Pirmais posms (1922 – 1994) ir no Astronomiskās observatorijas dibināšanas līdz Otrā pasaules kara beigu daļai, kad daudzi universitātes astronomi devās trimdā. Šajā laikā observatorijā tika izveidots stabili funkcionējošs un ar instrumentiem bagātīgi apgādāts precīzā laika dienests, astronomi aktīvi darbojās studentu apmācībā.
Otrais posms (1945 – 1996) lielākoties attiecas uz padomju periodu, kad neraugoties uz ideoloģiskajiem un starptautiskās sadarbības ierobežojumiem, strauji attīstījās satelītu novērojumi, tika būvētas pasaulē plaši lietotas satelītu fotokameras, notika asteroīdu orbītu pētījumi un jaunā kvalitātē turpinājās laika dienesta darbs. Šis bija garākais posms, tā ilgums ir 50 gadi.
Trešajā posmā (1997 – 2021) drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas apvienojās divas astronomiskās observatorijas, izveidojot Latvijas Universitātes Astronomijas institūtu, kurā notiek daudzveidīgi pētījumi astrofizikā, tiek veikti satelītu novērojumi, atklāti jauni asteroīdi. Šis stāsts arī uzskatāmi parāda astronomijas attīstību Latvijā 100 gadu laikā.
IZSTĀDE APSKATĀMA ŠEIT: saite