Ziņa
Ārsti iesaka pastaigām dabā veltīt vismaz 3-4 stundas nedēļā, jo tā ir lieliska fiziskā aktivitāte. Tiem, kas katru dienu nevar doties izlocīt kājas, ieteicams to ieplānot nedēļas nogalē, jo pat viena pastaiga nedēļā var radīt pozitīvas izmaiņas. Lai pastaiga būtu efektīva un tiešām nāktu par labu, tai jābūt vismaz pusstundu garai, tomēr pētnieki secinājuši – pat 20 minūšu gara pastaiga var labvēlīgi ietekmēt pašsajūtu.
Kurp doties?
Protams, pirmais, kas ienāk prātā – daudzās Latvijas dabas takas. Gan medijos, fan citos interneta resursos var atrast lieliskus aprakstus par dažādām dabas takām, ieskaitot grūtības pakāpi, iespējām uzrīkot pikniku vai apvienot pastaigu ar interesantu objektu apskati. Viens no plašākajiem dabas taku resursiem ir dodies.lv, tāpat Latvijas Valsts mežu tīmekļa vietnē vari atrast sev tīkamu pastaigu vietu.
Lai arī tūrisma informācijas centri ārkārtējās situācijas laikā ir slēgti, kartes un ieteikumus pastaigām noteikti var atrast novadu un pilsētu TIC tīmekļa vietnēs, ziņu portālos un sociālajos tīklos.
Ir iespēja pievienoties arī dažādām organizētām grupām, kur pieredzējušu pavadoņu vadībā var izstaigāt gan dabas takas, gan dažādus maršrutus pilsētās ar vēsturisku un izzinošu pieskaņu. Visērtāk šādas grupas atrast sociālajā tīklā Facebook, kā arī dažādās tīmekļa interešu grupās. Atliek tikai piesēsties pie datora un atrast!
Un galu galā – ne jau tikai dabas takas un TIC sagatavotie maršruti ir piemēroti ikdienas pastaigām. Jebkurš mežs, pilsētas ielas, jūras krasts ir vieta, kur izkustēties!
Kā motivēt sevi doties?
“Kāda jēga vienkārši staigāt…” ir bieži dzirdams arguments, lai atrunātos un paliktu “sēdēt dīvānā”. Kā motivēt sevi doties ikdienas pastaigā?
Izvirzi mērķi! Piemēram – noiet konkrētu skaitu soļu vai konkrētu attālumu metros vai kilometros. Lai skaitītu soļus, nav nepieciešams uzreiz iegādāties dārgu viedpulksteni – ir pieejamas dažādas bezmaksas mobilās lietotnes, ar kuru palīdzību sekot līdzi savai pastaigai. Tās ir vienkāršas lietošanās un neprasa papildu piepūli.
Mērķis var būt arī sava rajona izpēte – apskatīt ielas, pa kurām vēl neesi gājis kājām, “apciemot” visas baznīcas vai interesantās mājās apkārtnē, izpētīt parku, kurā vēl neesi bijis, staigāt pa ielām tā, lai kartē “uzzīmētu” savu vārdu, Latvijas kontūru, kaķi utt. Mērķus var atrast neskaitāmus – lielākus, mazākus, nopietnus un nenopietnus!
Mērķu izvirzīšana pastaigām ļoti noder, ja dodies staigāt kopā ar bērniem – dod iespēju viņiem aizrautīgi pavadīt laiku ar papildu uzdevumiem. Saskaitīt ceļā sastaptos kaķus, kurš pirmais pamanīs 10 sarkanas mašīnas, noiet kādu pastaigas posmu atpakaļgaitā, skaitīt dzejoli vai dziedāt, kāpjot pa trepēm utt.
COVID-19 pandēmijas laikā populāras kļuvušas arī mobilās lietotnes, kas piedāvā doties kādā tematiskā pastaigā, pa ceļam izpildot dažādus uzdevumus – meklēt objektus, atbildēt uz jautājumiem utt. Maršruti un uzdevumi pieejami gan konkrētos laikos, gan lietotājam ērtā laikā. Daļa pieejama bez maksas, daļa – par dalības maksu.
Interesanti maršruti Rīgā
- Live Riga piedāvātie maršruti
- Delfi Tūrisma gida apkopojums par objektiem un pastaigu maršrutiem Rīgā
- Pieci maršruti Rīgas attālākos rajonos un Pierīgā
- Road Games kājām vai ar auto
- EXIT RĪGA – maršrutu izveide un objekti Rīgā un 50 km rādiusā ap galvaspilsētu
- Rīgas mežu izveidotā digitālā karte pastaigām Rīgas mežos
- Citādi pastaigu maršruti – Another Travel guide
- Rīgas kino stāsti – lietotne Kino pastaiga
- Izstaigā dažādas kontūras ar konturumekletajs.lv