Ziņa

Zinātnisko rakstu krājumu sērijā, papildinot divus iepriekšējos izdevumus – „Hellēņu dimensija Eiropai : Rīgas 1. starptautiskās hellēnistikas konferences „Hellēņu pasaule un mēs” materiāli” (2003) un „Hellēņu mantojums : Rīgas 2. starptautiskās hellēnistikas konferences materiāli” (2008), iznācis jauns rakstu krājums „Hellenic Dimension : Materials of the Riga 3rd International Conference on Hellenic Studies” („Hellēņu Dimensija : Rīgas 3. starptautiskās hellēnistikas konferences materiāli”) (2012).

Kā jau vēstī rakstu krājuma nosaukums, grāmatā apkopoti Rīgas 3. starptautiskās hellēnistikas konferences, kas notika 2009. gadā, materiāli.

„Šī grāmata turpina Latvijas Universitātes (LU) Humanitāro zinātņu fakultātes (HZF) Klasiskās filoloģijas katedras un Hellēnistikas centra iedibināto tradīciju rīkot hellēnistiskas speciālistu kavdriennāles konferences un publicēt to materiālus – zinātnisko rakstu antoloģijas. Iepriekšējās izdotas 2003. un 2008. gadā, šī ir trešā. Arī visapjomīgākā – gan autoru skaita ziņā (27), gan tematiskajā izvērsumā. Par to liecina kaut vai fakts, ka Rīgas pirmās starptautiskās hellēnistikas konferences materiālu krājuma saturs tika veidots kā vienots veselums, otrajā raksti jau tika iedalīti divās tematiskajās grupās – atbilstoši hellēniskā mantojuma posmiem (hellēņu mantojums: ģenēze un recepcija), bet šis krājums aptver trīs mērījumu lokus: senlaiki, jaunlaiki, atspulgi” – krājumu raksturo viena no krājuma sastādītājām LU HZF profesore Ilze Rūmniece. Krājuma veidošanā līdzdarbojušies arī LU HZF profesors Ojārs Lāms un lektore Brigita Aleksejeva (Kukjalko).

„Lai arī 2009. gada hellēnistikas konferences darba valodas bija grieķu un angļu, šī krājuma sastādītāji lēmuši, ka tas būs Latvijas Universitātes Hellēnistikas centra pirmais rakstu publicējums angļu valodā (iepriekšējos divos raksti bija latviešu vai angļu valodā atbilstoši raksta autora iesniegtajam tekstam), lai padarītu Rīgas konferences ieguvumus pieejamus plašākam lasītāju lokam. Rakstu kopsavilkumi veidoti arī latviešu valodā, jo nedrīkstam zaudēt arī Latvijas lasītāja uzmanību un cieņu mūsu zemē radītajām publikācijām”, norāda prof. I. Rūmniece.

Krājuma redkolēģija ir starptautiska, rakstu atbilstību publicēšanai krājumā izvērtējuši ne tikai Latvijas austāko izglītības iestāžu pārstāvji (Ilze Rūmniece, Ojārs Lāms, Latvijas Universitāte; Valda Čakare, Latvijas Kultūras akadēmija), bet arī kolēģi no Beļģijas (Gunnars de Buls (Gunnar de Boel), Gentes Universitāte), Čehijas (Kateržina Ludova (Kateřina Loudová), Masārika Brno Universitāte), Lietuvas (Nijole Juhņevičiene (Nijolė Juchnevičienė), Viļņas Universitāte), Grieķijas (Tanasis Agats (Thanassis Agathos), Atēnu Universitāte), Krievijas (Igors Surikovs (Igor Surikov), Krievijas Zinātņu akadēmija) un Rumānijas (Tūdors Dinu (Tudor Dinu), Bukarestes Universitāte).

Arī rakstu autoru pārstāvētās valstis veido plašu ģeogrāfisko spektru: Čehija, Grieķija, Gruzija, Igaunija, Itālija, Krievija, Latvija, Lietuva, Rumānija, Šveice, Turcija, Ukraina. „No Baltijas jūras līdz Vidusjūrai un Melnajai jūrai – šajā pārstāvībā izteiktāka ir Austrumeiropas josla; tā būtu uzlūkojama par šī krājuma īpašu (arī saturiski) iezīmi”, atzīst prof. I. Rūmniece.

Arī krājuma „tematiskais spektrs hellēņu dimensijas izpētē ir izveidojies gana izvērsts: vēstures, valodniecības (arī valodu apguves un tulkošanas), literatūras un teātra zinātnes jautājumi atrod starpnozaru saikni gan ar tēlotājas mākslas, gan mitoloģijas, gan ekonomikas un sabiedrības procesu faktiem un iezīmēm. Hellēņu dimensija dažādos laikos un zemēs – šāds aptvērums liecina par pienesumu Eiropas kultūrvēsturiskajā ainā kopumā. Tādēļ arī šai dimensijai veltītās uzmanības nekad nebūs par daudz” – tā prof. I. Rūmniece.

Krājuma sagatavošanu un iznākšanu finansiāli atbalstīja Latvijas Universitātes ERAF projekts Atbalsts Latvijas Universitātes starptautiskās sadarbības projektiem un citiem starptautiskās sadarbības pasākumiem zinātnē un tehnoloģijās Nr. 2010/0202/2DP/2.1.1.2.0/10/APIA/VIAA/013 un Grieķijas Republikas Izglītības un reliģijas lietu, kultūras un sporta ministrija.

Krājuma veidotāji pateicas par atbalstu un radošu sadarbību LU Akadēmiskajam apgādam un Grieķijas Republikas vēstniecībai Latvijā par morālo atbalstu visos Latvijas Universitātes Hellēnistikas centra pasākumos.

Raktu krājums pieejams bibliotēkās, Jāņa Rozes grāmatnīcā un LU HZF Klasiskās filoloģijas katedrā. Ieskaties <link file:107833 _blank download "krājumā">krājumā</link>!

Share